Wissembourg International Film Festival

 Archives

 Home page

 E-mail

RiCA Archives - Rencontres Internationales
du Cinéma d'Animation de Wissembourg

   RiCA 1995 >> 2016

1995  1997  1999  2001  2003  2005  2007  2010  2012  2014  2016

8th Rencontres Internationales
du Cinéma d'Animation de Wissembourg

November 15 - 23, 2010

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

International Jury

Nasrine Médard de Chardon

Managing director of DreamLab Films,

representative on
 Kanoon Studio

Iran

 

Jean-Baptiste Garnero

France's National film Archives
 (National Center for
 Cinema and Moving Image)

France

 

Hélène Tanguay

Former marketing
 manager of the National
 Film Board of Canada

Canada

 

Andrea Martignoni

Musician, sound designer

 Italy

 

Boryana Mateeva

Head of programming
 of the Bulgarian film Archives,
 film critic

Bulgaria

 

Photos (8th RICA)

8th RICA's guests

    

Screening of 250 short and feature films

  Competitions

    18 programmes of feature and short films,
    a hundred films in competition

  Tributes 

Alexander Tatarsky - Russia -

The Pilot studio - Russia -

  Festival Favourites

Claude Cloutier  - Canada -

Jacques Drouin  - Canada -

    Spotlights

Focus on German Animation

Programmes of French animation schools

The New wave of Czech animation

Best of  2007 - 2008 (short films)

  Cinema Masterclasses
 
Programmes introduced by Marcel Jean - Canada

Metamorphosis in Animation

When Animation Meets the Living

  Exhibitions

Exhibition devoted to the work of Claude Cloutier  - Canada -

"Le Mulot menteur ", exhibition devoted to the film Le mulot menteur by Andrea Kiss - Hungary -

  Workshops

 


Awards


     Grand Prix of the Rencontres
 
for best animated short film
 
awarded by the International Jury

Lipsett Diaries
 
by Theodore Ushev
 
Canada, 2010


Jury special award
 
awarded by the International Jury

Anna Blume
 by
Vessela Dantcheva 
 
Germany / Bulgaria, 2009


Award for best screenplay
 
awarded by the International Jury

Fossil memory
 
by
Anne-Laure Totaro
& Arnaud Demuynck

 France / Belgium, 2009


 

Les Ventres
 
by
Philippe Grammaticopoulos
 France, 2009


Special distinction
  
awarded by the International Jury

Schlaf (Sleep)
 
by
Claudius Gentinetta
& Franck Braun

 Switzerland, 2010


Prize for the best feature fiction film
  
(Viewers' choice)
  
awarded by the city of Wissembourg

Eleanore's secret
by
Dominique Monféry
 
France, 2009


Children's Jury Prize
 
 awarded by the "Conseil Général
du Bas-Rhin"

The Mouse with a mouth
 
by Andrea
Kiss
 
Belgium, France, Hungary,
Norway, 2008


 

Special distinction

De Kleine Kraai Met
Blote Billen

 
by Raimke Groothuizen
Netherlands, 2008


 

J'ai faim
 
by Louise-Marie Colon
& Delphine Hermans

 Belgium, 2008


Jury "Classe L Cinéma et
Audiovisuel" prize

  
awarded by the "Conseil Régional
d'Alsace"

Old fangs
 
by
Adrien Mérigeau & Alan Holly
  Ireland, 2009


 

Special distinction

Joseph's snails
 
by Sophie Roze
 
France, 2009